Wyszukiwarka

Księgowanie przelewów na koncie

Niejednokrotnie z niecierpliwością czekamy na przelew z wynagrodzeniem. Wielokrotnie logujemy się do rachunku by sprawdzić czy pieniądze są już na koncie. Czasami słyszymy od współpracowników, że oni już otrzymali wpływ na konto a my dalej czekamy, jak to możliwe? Księgowanie przelewów rządzi się określonymi, przez dane instytucje zasadami, jakimi?

Zasady księgowania transakcji reguluje ustawa o usługach płatniczych, która wprowadza w życie zapisy unijnej dyrektywy dotyczącej płatności - PSD (ang. Payment Services Directive). W Polsce stosowanym systemem przesyłania przelewów jest Elixir, którego operatorem jest KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Każdego dnia roboczego przelewy przesyłane są między instytucjami finansowymi w trzech sesjach.

Godziny księgowania transakcji, czyli jak długo idzie przelew.

To, kiedy środki z przelewu dotrą na nasze konto zależne jest od godzin księgowania transakcji. Godziny te każda z instytucji finansowych określa indywidulanie. Pieniądze z przelewów wpływają na rachunki w tak zwanych sesjach, które dzielone są na sesje wychodzące i przychodzące. Sesje wychodzące to takie, podczas których pieniądze są wysyłane od nadawcy, a sesje przychodzące odpowiadają za księgowanie pieniędzy na rachunku odbiorcy środków. Godziny takich sesji można sprawdzić na stronie internetowej naszej instytucji finansowej lub uzyskać tę informację telefonicznie, za pośrednictwem infolinii. Zatem, aby dowiedzieć się, kiedy pieniądze znajdą się na naszym koncie, czyli, w której sesji zostaną zaksięgowane, należy pozyskać wiedzę na temat tego, kiedy i o której godzinie i z jakiej instytucji przelew został do nas wysłany, sprawdzić najbliższą dla tej godziny sesję wychodzącą, po czym sprawdzić najbliższą następującą sesję przychodzącą w naszym banku. Operacja nie jest tak skomplikowana jak się wydaje, czasami wystarczy kilka kliknięć by pozyskać te informacje i zamiast co 5 minut sprawdzać stan konta, o określonej godzinie sprawdzić czy środki już zostały zaksięgowane.

Mimo, iż poznaliśmy już zasady księgowania przelewów to nadal wielu z nas intryguje fakt, że przelew wysłany w jednym czasie trafia do nadawców w różnym czasie. Może tak być w dwóch przypadkach, gdy odbiorca i nadawca środków posiada rachunek w tej samej instytucji lub gdy korzystamy z przelewów ekspresowych nazywanych również natychmiastowymi. Przelewy internetowe w przypadku, gdy nadawca i odbiorca środków posiadają rachunek w tym samym banku są księgowane szybciej, niż gdy pieniądze mają trafić do odbiorcy w innej instytucji finansowej. Dzieję się tak gdyż, sesje wychodząca i przychodzące są w jednej instytucji dobrze dopasowane i nie ma ryzyka, że sesje się rozminą, tak jak może się stać w przypadku przelewu do innej instytucji finansowe. Szybsze otrzymanie środków umożliwiają przelewy ekspresowe. Przelewy dokonywane są z wykorzystaniem specjalnej funkcji systemu BlueCash, którego rolą jest zamiana jednego przelewu międzybankowego na dwa przelewy wewnątrzbankowe. Rozwiązanie takie jest możliwe dzięki wykorzystaniu kont bankowych Blue Media (operatorowi usługi) jako kont pośredniczących w transakcji. Klient korzystający z rozwiązania wykonuje tylko jeden przelew, jak dotychczas, ale w opcjach przelewu wybiera opcję „przelew natychmiastowy”. Przelew taki jest księgowany na koncie odbiorcy nawet w kilka minut. Rozwiązanie to jest bardzo szybkie, ale przeważanie obarczone jest wyższą opłatą za tego typu operacje, wynoszącą od kilku do nawet kilkunastu złotych.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.