Wyszukiwarka

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Karty kredytowe w polskiej świadomości kojarzą się raczej z zadłużeniem i negatywnymi odczuciami. Jednak rozsądne korzystanie i regularna spłata takiej karty kredytowej może zbudować Ci pozytywną historię kredytową, a więc może pozytywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową i jej ocenę.

Można oczywiście spotkać się też z opiniami, że karta kredytowa może negatywnie wpływać na zdolność kredytową, bo posiadane zobowiązanie jest przecież uznawane jako ponoszone koszty w domowym budżecie. I też jest to prawdziwe stwierdzenie, jednak wszystko zależy od interpretacji i sposobu użytkowania takiej karty. Gdyż aktywne korzystanie z karty i terminowa spłata pozwala na budowanie pozytywnej historii kredytowej, tak ważnej dla instytucji udzielających zobowiązań finansowych.

Zdolność kredytowa, to nic innego jak Twoja zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu, wraz z jego odsetkami i w określonym terminie. Jeżeli więc posiadasz kartę kredytową, ale w ogóle z niej nie korzystasz i nie korzystałeś – oznacza to, że w każdej chwili możesz zaciągnąć kredyt. Nie daję to jednak informacji, czy taki kredyt spłaciłbyś rzetelnie.

Natomiast nawet niewielkie sumy zaciągane za pomocą karty kredytowej, spłacane regularnie, sprawią, że w oczach instytucji finansowych będziesz osobą sumienną i potrafiącą regularnie spłacać zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Dla instytucji finansowych taki typ klienta jest najkorzystniejszy i stanowiący mniejsze ryzyko, dlatego też łatwiej wtedy starać się o rozmaite formy kredytowania.

Kart kredytowych nie należy się bać, wystarczy tylko odpowiednio z nich korzystać. Jak sam możesz zauważyć, nawet drobne operacje finansowe realizowane za pomocą karty kredytowej, mogą bardzo korzystnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.