Wyszukiwarka

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Wybrałeś już odpowiedni dla siebie kredyt, ale nie wiesz czy dana instytucja finansowa Ci go udzieli? A może nurtuje Cię, na jakiej podstawie kredytodawca oceni czy będziesz w stanie go spłacić? Czego możesz spodziewać się podczas rozmowy z pracownikiem instytucji w której chcesz zaciągnąć kredyt czy pożyczkę? O co może Cię spytać, na co zwrócić uwagę? I dlaczego jedna instytucja finansowa chętnie oferuje Ci pieniądze, a inna odrzuca kolejne wnioski? Odpowiedzią na te pytania jest tzw. zdolność kredytowa.

Prawo bankowe definiuje zdolność kredytową jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jest to pojęcie bardzo ogólnikowe, nie stwarzające szablonów do oceny Twojej zdolności do spłacenia kredytu. Dlatego też w zasadzie każda instytucja udzielająca kredytów posiada własną metodę obliczania zdolności kredytowej.

Mówiąc jednak ogólnie, jest to ocena konsumenta składająca się z wielu parametrów i kryteriów odnoszących się do wykonywanego zawodu, rodzaju umowy, wysokości zarobków, wydatków, kosztów życia, posiadanych już zobowiązań. To czy jesteś kawalerem, czy posiadasz żonę/męża i gromadkę dzieci, również ma ogromne znaczenie. Przy ocenie analitycy mogą nawet zwrócić uwagę na stosunek do służby wojskowej – możliwość powołania do wojska stanowi ryzyko dla spłacania kredytu.

Skupmy się jednak na Twoich finansach. Ogromne znaczenie  ma Twoja historia kredytowa – często jest ona tworzona przez długie lata. Rozmowa z pracownikiem instytucji finansowej i analiza dokumentów będzie punktem wyjścia do oceny możliwości spłaty przyszłego zobowiązania. To czy wcześniej brałeś już kredyty czy pożyczki, czy posiadałeś karty kredytowe – również pozwoli na ocenę, jak wywiązywałeś się ze spłaty zobowiązań. Znaczenie ma również to, czy obecnie spłacasz kredyt lub pożyczkę.

Dodatkowo podczas rozmowy z pracownikiem zapewne sprawdzone zostaną, za Twoją zgodą, również  informacje w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). BIK jest instytucją, która gromadzi dane na temat zobowiązań finansowych Polaków. Na wniosek danej instytucji finansowej generowany jest raport pokazujący historię oraz obecne zobowiązania kredytowego danego konsumenta. W raporcie z BIK znajduje się wiele danych takich jak: ilość spłaconych w przeszłości i spłacanych obecnie zobowiązań, regularność spłaty tych zobowiązań, kwoty pożyczek, a także  informacje o tym gdzie konsument wnioskował o pożyczkę, nawet jeśli jej nie otrzymał.

Nie przerażaj się, brzmi to bardzo skomplikowanie i podejrzanie, ale wystarczy, że dostarczysz odpowiednie dokumenty, a analitycy finansowi zajmą się resztą. Informacje jakie pozyskają pozostaną poufne. Działania te mają jedynie na celu zapewnienie bezpiecznych kredytów, a zarazem mogą uchronić niektórych przed zadłużeniem się „po uszy”.

Wszelkie zebrane informacje pozwolą na dokonacie oceny konsumenta i będą miały wpływ na decyzję kredytową. Jeżeli analiza wykaże, że posiadamy zdolność do spłaty oraz, że jesteśmy wiarygodnymi kredytobiorcami otrzymamy pozytywną decyzję kredytową. Co zatem sprawia, że w różnych instytucjach ta sama osoba może uzyskać różne decyzje, a także oferowana jest jej bardzo różna możliwa do uzyskania kwota. Wynika to z tego, że sposób oceny zdolności kredytowej określany jest w różny sposób, tzn. metodyka tej oceny jest odmienna, w każdej z instytucji. Można jednak spróbować opisać metodykę jako pewien spis wytycznych, w którym każdy z wymienionych czynników ma swoją pozycję i określoną wartość w punktach lub procentach. Końcowy wynik, na podstawie, którego analitycy ostatecznie ocenią zdolność kredytową jest więc podsumowaniem Twojej sytuacji finansowej. Indywidualne metody analizy zdolności kredytowej przez różne podmioty finansowe mogą być dla Ciebie atutem – przed podjęciem decyzji o kredycie możesz sprawdzić jak różne instytucje oceniają Twoją sytuacje finansową, a tym samym może mieć to wpływ na warunki, na jakich udzielą Ci kredytu. Obecnie wiele instytucji oferuje odpowiednie kalkulatory na swoich stronach internetowych, dzięki czemu możesz wstępnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, nie wychodząc nawet z domu.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.