Wyszukiwarka

Czy warto mieć wspólne konto?

Według badania PBS, konto posiada 77% osób w wieku powyżej 18 roku życia. Wynik ten pokazuje, że rachunek osobisty jest dobrem powszechnym, a korzyści z jego posiadania doceniło ponad 26 milionów dorosłych Polaków. Jednak czy warto mieć wspólne konto z bliskimi i z kim można je mieć?

Wspólny rachunek, czyli taki, do którego pełny dostęp będą miały dwie osoby. Można go założyć w dowolnej instytucji finansowej. Osoby będące współwłaścicielami rachunku nie muszą być spokrewnione, ale oczywiście mogą. Wspólny rachunek możemy założyć np. z rodzicem lub dziewczyną, w zależności od tego, z kim chcemy dzielić swoje finanse. Wspólne konto to przede wszystkim wygoda wspólnego zarządzania środkami z osobą, z którą prowadzimy gospodarstwo domowe. Jakie są zalety tego rozwiązania, a jakie ograniczenia za sobą niesie?

Po pierwsze wspólny rachunek bankowy to jedna opłata. Ponosimy w miesiącu jeden miesięczny koszt prowadzenia konta, zamiast dwóch, w przypadku gdy oboje posiadacze mieliby osobne rachunki. Wspólny rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy to również swobodny wgląd obu partnerów w sytuację finansową, co pozwala na wspólne planowanie wydatków. W przypadku, gdy na rachunek wpływają oba dochody istnieje możliwość otrzymania bonusów np. zwolnienia z wybranych opłat, czy otrzymanie propozycji pożyczki a czasem nawet oferty kredytu hipotecznego na uproszczonych zasadach.

Wspólne konto to też ograniczenia i odpowiedzialność. Dzielimy, bowiem budżet z drugą osobą i musimy ustalić z nią, na co i ile wydajemy, tak by rozbieżne decyzje finansowe nie doprowadziły nas do braku zasobów finansowych. Jeden z właścicieli konta nie powinien bez porozumienia z drugą stroną podejmować znaczących wydatków. Posiadanie wspólnego rachunku wymaga, zatem zgodności w podejmowanych decyzjach finansowej i dobrej komunikacje, ale uczy też wzajemnego zaufania. Posiadanie wspólnego rachunku może być kłopotliwe, gdy chcemy zrobić partnerowi niespodziankę jakimś zakupem, bo przecież wszelkie operacje dokonane na rachunku może swobodnie podejrzeć.

W takim przypadku poleca się dokonanie wypłaty gotówki i zakup prezentu za gotówkę, wtedy obdarowany nie zobaczy gdzie prezent został kupiony. Oczywiście w przypadku pytania partnera o to, na co wypłacono gotówkę, trzeba znaleźć dobrą wymówkę, ale czego się nie robi by sprawić drugiej osobie radość.

Decyzja o założeniu wspólnego konta powinno być przemyślana i świadoma, gdyż zarządzanie finansami w ten sposób daje wiele korzyści, ale sprawia, że powinniśmy konsultować wszelkie decyzje i plany finansowe z partnerem, tak by obie strony były usatysfakcjonowane.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.