Wyszukiwarka

Jak założyć lokatę?

Lokata terminowa to jeden z bezpieczniejszych i łatwiejszych sposobów na oszczędzanie, nawet niewielkich kwot na korzystnych warunkach. Lokata pozwala na odłożenie pewnej sumy na osobnym, oprocentowanym rachunku, na którym pieniądze same pracują. Jeżeli masz skłonność do roztropnego wydawania pieniędzy, lokata może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Instytucje świadczące usługi finansowe prześcigają się z ofertami swoich lokat, próbując skusić nowych klientów atrakcyjnym oprocentowaniem i warunkami umowy. Oferty te na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, lecz jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego też, przed zdecydowaniem się na konkretną lokatę, warto porównać dostępne na rynku oferty.

W przypadku lokat wyznacznikiem ich atrakcyjności są: oprocentowanie i okres deponowania. Dodatkowo uwagę należy zwrócić na: minimalną kwotę lokaty, rodzaj oprocentowania, rodzaj depozytu (odnawialny/nieodnawialny) oraz sprawdzić czy oferta przedstawiona przez instytucję, której chcemy powierzyć środki, nie zawiera dodatkowych wymogów np. obowiązku ulokowania dodatkowych środków na rachunku funduszy inwestycyjnych .

Oprocentowanie to główny parametr lokaty. Najczęściej, więc jesteśmy kuszeni atrakcyjnym oprocentowaniem. Oprocentowanie jest podstawą do wyliczania odsetek, jakie przysługują od zdeponowanych na lokacie środków. Bardzo ważny jest fakt, że oprocentowanie jest podawane w skali roku. Przykładowo, jeżeli na lokacie o oprocentowaniu 5% zdeponujesz 1 000  zł, to po roku uzyskasz odsetki w wysokości 50 zł plus zdeponowany kapitał w wysokości wpłaconych 1 000 zł. Naliczone odsetki podlegają podatkowi od dochodów kapitałowych zwanemu „podatkiem Belki ”. Oprocentowanie lokaty może być stałe, co oznacza, że odsetki naliczane są przez cały okres trwania lokaty według jednej, stałej stawki, lub też może być zmienne. Wysokość oprocentowania zmiennego może ulec zmianie w trakcie trwania lokaty – może zarówno spaść, jak również wzrosnąć. Zmiany w oprocentowaniu w przypadku oprocentowania zmiennego  najczęściej są skutkiem zmian na rynku finansowym i są pochodną ruchów stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli więc różnica między stałą a zmienną stawką oprocentowania lokaty nie jest znacząca, warto zdecydować się na oprocentowanie stałe, które daje gwarancję niezmienności w całym okresie trwania depozytu.

Na rynku występują też lokaty o oprocentowaniu progresywnym (rosnącym) lub lokaty łączone, składające się z kilku, najczęściej dwóch, lokat o różnych wysokościach oprocentowania i okresach trwania.

Kolejnym ważnym elementem lokaty jest czas, na jaki ją zakładamy. Ma to wielkie znaczenie, gdyż przez okres trwania lokaty nie możesz wybrać swoich pieniędzy, by nie stracić zarobionych odsetek. Bowiem ideą lokaty, jest wypłacenie odsetek dopiero po zakończeniu określonego w umowie okresu deponowania, czyli okresu na jaki założyliśmy lokatę. Co prawda, od czasu do czasu na rynku znajdziemy oferty dzięki którym możemy otrzymać pełne odsetki należne na dzień zerwania lokaty, nawet gdy środki wypłacimy przed terminem, lub ich część, jednak są to oferty promocyjne, zawierające wiele dodatkowych wymogów.

Kolejnym atrybutem lokaty jest minimalna jej kwota. Na rynku znajdziemy  różne oferty lokat, jednak najczęściej minimalna kwota jaką musimy zdeponować wynosi 1 000 zł, ale jest też wiele ofert z minimalną kwotą wynoszącą 200 zł lub 500 zł.

Wybierając lokatę należy również sprawdzić czy ma ona charakter odnawialnych czy też nie. Odnawialność lokaty polega na tym, że po zakończeniu umownego okresu deponowania, środki z lokaty (wpłacony kapitał plus należne odsetki) są ponownie, automatycznie lokowane na taki sam okres, przy założeniu, że oprocentowanie będzie zgodne z obowiązującą na dany dzień tabelą oprocentowania danej instytucji finansowej. Przykładowo: dnia 1 lipca 2013 roku deponuję na lokacie 1 000 zł, na okres roku, oprocentowanie jest stałe i wynosi na dzień założenia lokaty 5%. Jeżeli lokata jest odnawialna, to w dniu 1 lipca 2014 roku kapitał wraz z odsetkami po odjęciu „podatku Belki”-  1 041,50 zł – zostanie automatycznie ulokowany na kolejny okres roku. Wysokość oprocentowania będzie zgodna z oferowanym przez instytucję poziomem na dzień 1 lipca 2014 r. Należy pamiętać, że w momencie automatycznego odnawiania się lokaty będzie założona na warunkach obowiązujących w danej chwili, a nie na takich samych warunkach jak przy jej pierwszym zakładaniu.

Decydując się na lokatę, należy dokładnie przeczytać umowę, sprawdzić, czy nie ma dodatkowych wymogów, czy wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie nie wymaga od nas, np. założenia płatnego rachunku czy inwestycji w inne produkty niekoniecznie tak bezpieczne jak lokata.

Lokata w Kasach Stefczyka.

By założyć lokatę terminową, wystarczy, że udasz się do wybranego przez Ciebie oddziału Kasy. Zgodnie ze statutem Kasy, aby skorzystać z oferty produktowej w tym z lokat, należy uzyskać członkostwo w Kasie, czyli kolokwialnie mówiąc „zapisać się” do Kasy. Pamiętaj tylko, by zabrać ze sobą dowód tożsamości. Większość Kas z grupy Kas Stefczyka posiada też na swoich stronach odpowiednie formularze kontaktowe – wystarczy, że zostawisz im swoje dane, a pracownicy danej Kasy się z Tobą skontaktują, by umówić Cię na spotkanie w najbliższej placówce .

Jeżeli wolisz nowocześniejsze rozwiązania i jesteś już Członkiem danej Kasy, a bankowość internetowa nie jest Ci obca, możesz też zdecydować się na założenie lokaty przez Internet.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.