Wyszukiwarka

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Karty kredytowe w polskiej świadomości kojarzą się raczej z zadłużeniem i negatywnymi odczuciami. Jednak rozsądne korzystanie i regularna spłata takiej karty kredytowej może zbudować Ci pozytywną historię kredytową, a więc może pozytywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową i jej ocenę.

Można oczywiście spotkać się też z opiniami, że karta kredytowa może negatywnie wpływać na zdolność kredytową, bo posiadane zobowiązanie jest przecież uznawane jako ponoszone koszty w domowym budżecie. I też jest to prawdziwe stwierdzenie, jednak wszystko zależy od interpretacji i sposobu użytkowania takiej karty. Gdyż aktywne korzystanie z karty i terminowa spłata pozwala na budowanie pozytywnej historii kredytowej, tak ważnej dla instytucji udzielających zobowiązań finansowych.

Zdolność kredytowa, to nic innego jak Twoja zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu, wraz z jego odsetkami i w określonym terminie. Jeżeli więc posiadasz kartę kredytową, ale w ogóle z niej nie korzystasz i nie korzystałeś – oznacza to, że w każdej chwili możesz zaciągnąć kredyt. Nie daję to jednak informacji, czy taki kredyt spłaciłbyś rzetelnie.

Natomiast nawet niewielkie sumy zaciągane za pomocą karty kredytowej, spłacane regularnie, sprawią, że w oczach instytucji finansowych będziesz osobą sumienną i potrafiącą regularnie spłacać zaciągnięte przez siebie zobowiązania. Dla instytucji finansowych taki typ klienta jest najkorzystniejszy i stanowiący mniejsze ryzyko, dlatego też łatwiej wtedy starać się o rozmaite formy kredytowania.

Kart kredytowych nie należy się bać, wystarczy tylko odpowiednio z nich korzystać. Jak sam możesz zauważyć, nawet drobne operacje finansowe realizowane za pomocą karty kredytowej, mogą bardzo korzystnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.