Wyszukiwarka

Rodzaje pożyczek dla firm

Czasem, by utrzymać płynność finansową firmy czy też dokonać w niej odpowiednich modernizacji  i inwestycji, potrzebujemy pomocy finansowej. Od wielu lat różnego rodzaju pożyczki i kredyty dla przedsiębiorców stanowią bardzo dużą część współczesnej bankowości i usług finansowych. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, a może dopiero planujesz założyć działalność gospodarczą, wiedza na temat dodatkowego finansowania firmy może być dla Ciebie bardzo przydatna.

Firmy świadczące usługi finansowe prześcigają się w ofertach dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców. Różnego rodzaju kredyty i pożyczki mogą służyć na założenie nowej firmy, na zwiększenie płynności finansowej, na dokonanie różnego rodzaju inwestycji jak np. remont pomieszczeń, modernizacja wyposażenia i sprzętu, zakup pojazdów firmowych. Finansowanie to może odbywać się jednorazowo, za każdym razem przechodząc przez proces składania wniosku i decyzji banku, a może też ono mieć charakter cykliczny – np. w postaci dopuszczalnego debetu w saldzie rachunku, linii kredytowej, czy też innych kredytów odnawialnych.

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem pożyczki dla przedsiębiorców jest kredyt w rachunku, czyli dopuszczalne saldo debetowe. Rozwiązanie to usprawnia płynne działanie, jeżeli braknie Ci w danym miesiącu niewielkich kwot, zawsze możesz zaciągnąć dopuszczalny debet na koncie firmowym, okres spłaty takiego długu to przeważnie 30 dni, ale na rynku można znaleźć różne oferty. Limit takiego zadłużenia jest ustalany na podstawie potrzeb i możliwości kredytowych firmy. Największą zaletą kredytu w rachunku jest prostota użytkowania – po prostu bierzesz pieniądze z konta, bez każdorazowego składania wniosków, bez biurokracji, co pozwala na oszczędność czasu i nerwów. Spłacanie takiego debetu odbywa się automatycznie w momencie wpływów pieniężnych na rachunek firmowy. Po spłacie limitu jest on ponownie dostępny, zasada ta działa przez cały okres trwania umowy, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem wnioskować o niego ponownie.

Kolejną formą pożyczania pieniędzy, która ułatwia nam płynne prowadzenie działalności gospodarczej, są kredyty i pożyczki obrotowe. Pieniądze takie pożyczane są na określony cel, odnoszący się jednak do bieżących wydatków takich jak rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUSem, dostawcami czy wynagrodzenia dla pracowników. Takie pożyczki na działalność gospodarczą mogą mieć charakter odnawialny lub nieodnawialny. W przypadku kredytu odnawialnego ustalasz z pożyczkodawcą limit zadłużenia w określonym czasie, dzięki czemu możesz dowolną ilość razy zaciągać i spłacać pożyczkę w granicach limitu. Kredyt nieodnawialny różni się dostępnością pieniędzy – w momencie zaciągania części środków z całkowitej sumy określonej w limicie, limit ten pomniejsza się. Mówiąc prosto – górka, z której pożyczamy pieniądze, pomniejszana jest o wielkość kolejnych pożyczek, a więc się nie odnawia.

Inną formą pożyczki dla firm jest finansowanie konkretnych działań mających usprawnić i zwiększyć obroty przedsiębiorstwa. Są to kredyty i pożyczki inwestycyjne, są to kredyty celowe, które mogą być przeznaczone na zakup nowych budynków i pomieszczeń, sprzętu biurowego, maszyn produkcyjnych, pojazdów, a nawet wykupienie innego przedsiębiorstwa. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup dowolnego środka trwałego zaliczanego do majątku trwałego przedsiębiorstwa. Jedynym ograniczeniem jest tutaj okres kredytowania – nie może on być dłuższy niż okres amortyzacji nabytego środka trwałego. Specyficzną formą finansowania inwestycji jest kredyt hipoteczny – zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na finansowanej nieruchomości lub na innej nieruchomości kredytobiorcy będącej zabezpieczeniem.

Ostatnim typem są pożyczki i kredyty dla nowo powstającej firmy. Rozwinięcie firmy wymaga sporych nakładów – może to być zakup sprzętu, wynajem pomieszczeń czy reklama. Bardzo popularne są pożyczki dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Często bywa, że instytucje finansowe preferują  firmy z minimum rocznym stażem, firmy takie posiadają już historię finansową i łatwiej ocenić ich zdolność kredytową. Jednak można i na rynku znaleźć oferty finansowania, które pozwolą na uzyskanie środków na podstawie biznesplanu. Przy ubieganiu się o kredyt dla nowo powstałej firmy można postarać się także o poręczenie Europejskiego  Funduszu Inwestycyjnego, które może spowodować znaczne obniżenie rygorystycznych wymagań i warunków kredytowania.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.